Важно!

::: РОЖДЕСТВЕНСКИ :::
::::::::::::: ПОСТ :::::::::::::


13 декември:
Св. мчци Евстратий, Авксентий, Евгений, Мардарий и Орест. Св. мчца Лукия девица

14 декември:
Св. мчци Тирс, Левкий, Филимон, Ариан и Калиник
За храма и енорията
Св. вмчк Димитър Солунски Духовно ръководство Айтоска енория Връзка с храма Документи На поклонение От Светия Синод
Православие
1. Молитви 2. Още 3. Постите 4. На прага на храма 5. Вяра и живот 6. Притчи
Духовно ръководство - Митрополит

НЕГОВО ВИСОКОПРЕОСВЕЩЕНСТВО СЛИВЕНСКИЯТ МИТРОПОЛИТ Г-Н Г-Н ИОАНИКИЙ

(Светско име: Иван Георгиев Неделчев)


Роден на 02.03.1939 г. в с. Пет могили, Новозагорска околия,Старозагорска област. Син на Георги Неделчев Кънев и Мария Миланова Иванова.

Завършил е Софийската духовна семинария през 1958 година и Висшата духовна академия през 1964 година.

Подстриган за монах на 1 април 1961 година от Старозагорския Митрополит Климент в Мъглишкия манастир. Ръкоположен за йеродякон на 28.08.1961 година от Главиницкия епископ Стефан (по-късно Великотърновски Митрополит) в храм "Св.Богородица" гр.Пазарджик.

Ръкоположен за ЙЕРОМОНАХ на 17.03.1963 година от Макариополски епископ Николай в параклиса на Духовната академия “Св. Климент Охридски”-София..

От 1964 година до 1966 година е стипендиант на Московската духовна академия, която завършва с научната степен "КАНДИДАТ НА БОГОСЛОВИЕТО".

От 1.08.1966 година е назначен за ПРОТОСИНГЕЛ на Сливенска епархия и служи като такъв до 20.10.1968 година.

Възведен в АРХИМАНДРИТСКО ДОСТОЙНСТВО на 24.11.1968 година в църквата "Св.Димитър" гр.Сливен от Сливенски Митрополит Никодим.

От 20.10.1968 година е ПРОТОСИНГЕЛ на Старозагорска Митрополия и служи там до 1 март 1972 година. През 1970 година е изпратен на икуменически стаж в Старокатолическия богословски факултет в гр.Берн,Швейцария, където престоява до 10.12.1971г.

От 1 март 1972 година отново е ПРОТОСИНГЕЛ на Сливенска Митрополия.

На 25 април 1975 година е ръкоположен за ЕПИСКОП НА БЪЛГАРСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА с титлата ВЕЛИЧКИ и е назначен за ВИКАРЕН ЕПИСКОП на Сливенския Митрополит.

На 23 март 1980 година е избран от клира и народа за СЛИВЕНСКИ МИТРОПОЛИТ.

На 13 април 1980г. е канонизиран от Св. Синод за Сливенски митрополит.

Член е на Св.Синод. Председател е на Богослужебната комисия при Св.Синод.


Създадено на: 26/08/2007 - 14:29
Обновено на: 01/11/2008 - 09:14
Категория : Духовно ръководство
Страницата е посетена 4720 пъти


Версия за печат Версия за печат     Отпечатай Отпечатай

react.gifКоментари:


Всe още няма коментари.
Добавете първи коментар!


Православни връзки
Препоръчваме
Енорийски вестник

Брой трети от единадесетата година

на в-к "Православни вести" излезе на 26 ноември 2017 г.(тринадесета Неделя след Неделя подир Въздвижение, преп. Алипий Стълпник, преп. Яков Отшелник, св. Стилиан Пафлагонийски). Копие от вестника може да изтеглите от ТУК

broi124.png

Регистрация

 Брой на членовете 42 членове


Изпрати съобщение.
в момента онлайн:


няма посетители
Календар

Уебмастер
Напиши на Александър Звезданов  Обратна връзка
Добавикъм предпочитани  Предпочитани
Препоръчай на приятел  Препоръчай!
Мобилна версия   Мобилна версия
Посещения

 463792  общо

 3 посетители онлайн

^ Нагоре ^

© Църковно настоятелство при храм "Св вмчк Димитрий Солунски" - гр. Айтос, 2007 - 2017 г
GuppY - http://www.freeguppy.org/    Site powered by GuppY v4.5.18 © 2004-2005 - CeCILL Free License   GuppY - http://www.freeguppy.org/

Страницата е генерирана за 0.03 секунда